VICTORIE ÎN COVASNA! SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE – CFR CLUJ 0-1

21-apr.-2021 23:30

CFR Cluj a câștigat la limită pe terenul lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a 2-a a play-off-ului Ligii 1.

Vocile care anunțau o dispută crâncenă la Sfântu Gheorghe aveau să fie confirmate în prima parte a jocului, cele două defensive anihilând orice încercare de atac. După puținele ocazii palide, echilibrul a fost rupt de un penalty transformat de Cipri Deac, în chiar ultimul minut al reprizei, acordat după un henț clar comis de fundașul advers Radoslav Dimitrov (’45).

După un debut de repriză secundă sensibil în favoarea gazdelor, prin ocaziile lui Ștefănescu (’58) și Safranko (’62), băieții noștri au replicat prin nou-intrații Mario Rondon, cu un balon trimis din plonjon (’68), respectiv Runar Mar Sigurjonsson, cu un șut blocat de Niczuly (’83). Reușind să închidă spațiile pe final de joc, echipa noastră a reușit să păstreze avantajul minim și să ia toate cele trei puncte!

În urma victoriei de la Sfântu Gheorghe, CFR Cluj acumulează 38 de puncte și urcă provizoriu pe prima poziție în clasamentul Ligii 1. În următoarea rundă, sâmbătă, 23 aprilie, de la ora 20:30, echipa noastră va întâlni, pe teren propriu, formația Universitatea Craiova.