VICTORIE LA CLINCENI! ACADEMICA – CFR CLUJ 0-1

06-mai-2021 18:49

CFR Cluj a învins Academica Clinceni, scor 0-1, într-un meci contând pentru etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1.

Formația noastră a început excelent partida de la Clinceni, Cătălin Itu trimițând rapid balonul în plasă, în urma unei devieri spectaculoase a lui Andrei Burcă, după un corner executat ideal de Alexandru Chipciu (6)! Dominația băieților noștri a continuat, Adrian Păun fiind aproape de 2-0, cu o minge puternică oprită doar de bară (15). Prima repriză s-a terminat în forță, Chipciu fiind aproape să trimită în poartă, din cădere, balonul centrat de Itu (45).

Repriza secundă a jocului din Ilfov a început tot la discreția CFR-ului, însă ocaziile cu adevărat clare au întârziat să apară, în ciuda posesiei prelungite a formației pregătite de Edi Iordănescu. Fără soluții viabile în ofensivă, gazdele nu au reușit să se apropie periculos de poarta apărată de Giedrius Arlauskis, iar tabela a rămas intactă până la fluierul final. Scor final: 0-1, punct ochit, punct lovit, trei puncte mari obținute pe arena din Clinceni!

În urma rezultatului de miercuri seară, echipa noastră acumulează 45 de puncte și rămâne pe prima poziție a clasamentului Ligii 1, la două „lungimi” distanță de principala urmăritoare, FCSB. În următoarea rundă, luni, 10 mai, de la ora 19:00, CFR Cluj primește vizita formației Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, într-un meci ce urmează a fi disputat pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.