TREI GOLURI PENTRU TREI PUNCTE ÎN GRUIA

12-aug.-2024 00:26

CFR Cluj a câștigat, scor 3-0, cu Unirea Slobozia, în a 5-a etapă a Superligii!

Echipa noastră a controlat prima repriză și a avut prima ocazie a partidei. În minutul 5, după o lovitură de la colțul terenului, Bolgado a trimis cu capul din interiorul careului, dar balonul a trecut pe lângă poarta oaspeților. În minutul 28, aflat la marginea careului, Nkololo a șutat puternic, dar balonul a lovit transversala. Zece minute mai târziu, după o pasă a aceluiași Nkololo, Munteanu a trimis din interiorul careului și a deschis scorul în Gruia! În minutul 40, Purece a trimis un șut de la distanță și a înscris, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. După această fază, Dan Petrescu a primit la interval scurt două cartonașe galbene și a fost eliminat.

În startul reprizei secunde, în minutul 52, Păun a trimis din interiorul careului de 16 metri și a dublat avantajul echipei noastre! În minutul 64, Munteanu a reușit dubla după un șut spectaculos din afara careului! În minutul 72, Nkololo a trimis din flancul drept, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Rusu. Partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre scor final 3-0, iar joi, de la ora 20:00, ne revedem în Gruia pentru cel de-al doilea meci din turul 3 preliminar al UEFA Conference League, cu Maccabi Petah Tikva!

Echipa de start: Sava, Abeid (84′ Mogoș), Graovac, Bolgado, Rocha, Keita, Păun (67′ Artean), Fică (84′ Deac), Kamara (67′ Korenica), Nkololo, Munteanu (74′ Michael)

Rezerve: Hindrich, Camora, Mogoș, Kresic, Boben, Filip, Artean, Panagiotis, Deac, Korenica, Bîrligea, Michael

Antrenor: Dan Petrescu