SUNTEM ÎN TURUL 3 PRELIMINAR CONFERENCE LEAGUE!

01-aug.-2024 23:44

CFR Cluj a câștigat, scor 0-5, în deplasare cu Neman Grodno, în cel de-al doilea meci al turului 2 preliminar UEFA Conference League!

Echipa noastră a dominat prima repriză. În minutul 17, după o lovitură liberă executată de Deac, Muhar a deschis scorul după ce a trimis din fața porții! În minutul 33, Bîrligea a șutat de la marginea careului, dar Belov a reușit să respingă. Șase minute mai târziu, același Bîrligea a trimis din alunecare din interiorul careului de 16 metri și a reușit să dubleze avantajul echipei noastre!

În startul reprizei secunde, în minutul 47, Muhar a înscris pentru 3-0, dar reușita a fost anulată pentru un fault în atac. Zece minute mai târziu, Bîrligea a primit balonul de la un adversar și a trimis lobat de la aproximativ 20 de metri, reușind dubla! În minutul 60, Korenica a șutat puternic de la marginea careului și a reușit să înscrie primul său gol în tricoul echipei noastre! În prelungirile celei de-a doua reprize, în minutul 90+3, Nkololo a trimis din 6 metri, marcând primul său gol pentru CFR Cluj! Partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor final 5-0, aducându-ne calificarea în turul 3 preliminar UEFA Conference League!

Echipa de start: Sava, Camora (C), Ilie, Boben, Mogoș (71′ Thaqi), Panagiotis (71′ Păun), Artean, Muhar (64′ Keita), Korenica, Bîrligea (87′ Michael), Deac (63′ Nkololo)

Rezerve: Hal, Hindrich, Thaqi, Abeid, Păun, Kamara, Keita, Kresic, Fică, Kun, Nkololo, Michael

Antrenor: Dan Petrescu