SUNTEM ÎN PLAY-OFF-UL CONFERENCE LEAGUE!

15-aug.-2024 23:53

CFR Cluj a câștigat, scor 1-0 (2-0 la general), cu Maccabi Petah Tikva, și s-a calificat în play-off-ul UEFA Conference League!

Startul partidei a fost stat sub semnul echilibrului. echipa noastră a avut prima ocazie a acestui duel, în minutul 12, când Tachtsidis a șutat puternic de la distanță, dar Wolff a reținut. În minutul 32, Korenica a trimis din afara careului, dar portarul gazdelor a prins balonul. Un minut mai târziu, după un contact în careul advers dintre Bîrligea și Cohen, arbitrul de la centru nu a acordat o lovitură de pedeapsă pentru echipa noastră. În minutul 40, aflat în interiorul careului, Korenica a șutat pe spațiul porții, dar Yehoshua a respins cu capul.

În startul reprizei secunde, în minutul 50, după o lovitură liberă executată de Deac, Wolf a respins balonul în față, Kresic a reluat din fața porții și a reușit să deschidă scorul! În minutul 57, după degajarea lui Sava, balonul a ajuns la Korenica, care a șutat din interiorul careului, dar portarul oaspeților a respins în corner. În minutul 71, același Korenica, aflat în interiorul careului de 16 metri, a șutat din întoarcere, dar balonul a trecut puțin pe lângă poarta lui Wolff. În minutul 89, Yehoshua a trimis pe spațiul porții de la marginea careului, dar Sava a respins în corner. Partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor final 1-0, iar joi, 22 august, de la ora 20:30, întâlnim Pafos FC în primul meci din play-off-ul Conference League!

Echipa de start: Sava, Camora (C), Kresic, Boben, Mogoș, Panagiotis (85′ Artean), Muhar (90+4′ Fică), Keita, Deac (85′ Nkololo), Korenica, Bîrligea (79′ Munteanu)

Rezerve: Hindrich, Gal, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Artean, Nkololo, Fică, Louis, Michael, Kun

Antrenor: Dan Petrescu