START CU DREPTUL ÎN SUPERLIGĂ!

14-iul.-2024 21:51

CFR Cluj a câștigat, scor 3-2, cu Dinamo București, în prima etapă a Superligii!

Oaspeții au controlat mai bine prima repriză. În minutul 14, pătruns în careu, Cîrjan l-a depășit pe Kresic și a rămas singur cu portarul, reușind să deschidă scorul. Douăzeci de minute mai târziu, Politic a centrat în fața porții pentru Abdallah, iar acesta din urmă a înscris pentru 0-2. În minutul 40, Artean a fost faultat în careu iar arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă. Decarul nostru a trimis fără emoții de la punctul cu var și a redus din diferență!

În startul reprizei secunde, în minutul 52, Bîrligea i-a driblat pe apărătorii adverși și, pătruns în careu, a șutat cu stângul și reușit să aducă egalarea în Gruia! Cinci minute mai târziu, Selmani a șutat puternic din interiorul careului, dar Bîrligea a reușit să blocheze. În minutul 64, Kamara a pasat în fața porții pentru Bîrligea, acesta din urmă a șutat, dar balonul a trecut puțin pe lângă poarta lui Golubovic. La primul său meci pentru CFR Cluj, în minutul 73, Korenica a trimis puternic din interiorul careului, dar portarul oaspeților a respins mingea în corner. În minutul 90+3, Bîrligea i-a pasat lui Tachtsidis din interiorul careului, acesta din urmă a șutat din prima și a marcat golul victoriei, stabilind scorul final al partidei, 3-2!

Echipa de start: Sava, Thaqi (46′ Mogoș), Kresic, Ilie, Camora (C), Keita, Artean (80′ Păun), Tachtsidis, Deac (89′ Nkololo), Kamara (69′ Korenica), Michael (46′ Michael)

Rezerve: Hindrich, Mogoș, Abeid, Boben, Ajeti, Filip, Păun, Fică, Nkololo, Lucaci, Korenica, Bîrligea

Antrenor: Dan Petrescu