REMIZĂ ÎN GIULEȘTI

21-iul.-2024 00:34

CFR Cluj a remizat, scor 2-2, în deplasare cu Rapid, în a doua etapă a Superligii.

Echipa noastră a dominat prima repriză. În minutul 15, Artean a centrat în careu pentru Bîrligea, acesta din urmă a reluat din șase metri, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Aioani. Patru minute mai târziu, după centrarea lui Panagiotis, același Bîrligea înscris din interiorul careului, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. În minutul 23, Burmaz a trimis din marginea careului, dar balonul a lovit bara și a ajuns în brațele lui Sava. Trei minute mai târziu, Rrahmani a șutat puternic din interiorul careului, însă în blocajul portarului nostru. În minutul 28, după pasa lui Deac, Bîrligea a trimis cu dreptul din interiorul careului și a deschis scorul în Giulești!

Gazdele au început în ofensivă repriza secundă, iar în minutul 46, Burmaz a trimis de la marginea careului mic, dar Sava a respins în corner. Șase minute mai târziu, după ce Petrila a fost faultat în careu, arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă, transformată de Rrahmani. În minutul 64, Burmaz a reluat cu capul de la marginea careului mic, dar portarul nostru a reținut. În minutul 75, după centrarea lui Panagiotis, Michael a reluat cu capul din interiorul careului și ne-a readus în avantaj! În minutul 89, Ignat a reluat cu capul din interiorul careului, dar Sava a avut o intervenție excelentă și a reușit să respingă! În ultima fază a meciului, în minutul 90+7, Hasani a trimis din apropierea punctului cu var și a reușit să înscrie, stabilind scorul final al partidei, 2-2.

Echipa de start: Sava, Camora (C), Ilie, Boben, Mogoș, Keita, Artean, Panagiotis (90+5′ Nkololo), Korenica (90+5′ Thaqi), Deac (89′ Kamara), Bîrligea (70′ Michael)

Rezerve: Hindrich, Gal, Abeid, Lucaci, Thaqi, Filip, Păun, Fică, Kamara, Nkololo, Michael

Antrenor: Dan Petrescu