PLECĂM NEÎNVINȘI DE LA GIURGIU! FCSB – CFR 1-1

03-mai-2021 22:42

CFR Cluj a remizat cu FCSB, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1.

Băieții noștri au început în forță partida disputată la Giurgiu, dominând copios, însă, cu toate acestea, gazdele au fost cei care au deschis scorul, grație unui penalty transformat de Tănase (19’). Imediat după, mingea a revenit în careul FCSB-ului, dar fără rezultat pe tabelă. Cel mai aproape de gol a fost Runar Mar Sigurjonsson, șutul său fiind reținut de Vlad (45’).

Prima parte a reprizei secunde a fost la discreția gazdelor, care și-au creat mai multe ocazii periculoase. Elevii lui Edi Iordănescu au încercat, totuși, să echilibreze situația, iar în minutul 80, Ciprian Deac a fost „secerat” în careu. „Centralul” Radu Petrescu n-a arătat însă spre punctul cu var, iar finalul partidei ne-a prins avântați spre poarta lui Andrei Vlad. Într-un final, „demon” în prima repriză, Andrei Burcă a devenit „înger”, egalând la ultima fază a jocului, fructificând cu capul o centrare a lui Ciprian Deac (90+3′)!

În urma rezultatului de luni seară, echipa noastră acumulează 42 de puncte, terminând pe prima poziție turul play-off-ului Ligii 1, la două puncte în fața principalei urmăritoare, FCSB. În următoarea rundă, joi, 6 mai, de la ora 17:00, CFR Cluj se deplasează la Clinceni pentru duelul cu Academica Clinceni.