CFR CLUJ – U CLUJ 2-3

05-aug.-2024 00:00

CFR Cluj a pierdut, scor 2-3, cu U Cluj, în a patra etapă din Superligă.

Echipa noastră a dominat prima repriză. În minutul 24, Păun a avut o execuție perfectă din interiorul careului și a deschis scorul din foarfecă! În minutul 35, Blănuță a trimis spre poartă, Sava a respins, însă mingea a ajuns pe linia porții, iar fundașii noștri au respins și de această dată. Câteva minute mai târziu, portarul nostru a intervenit excelent la șutul lui Alex Chipciu de la colțul scurt. Același Sava a avut o intervenție foarte bună și la șutul lui Thiam din apropierea porții.

În startul reprizei secunde, în minutul 53, Artean a șutat de la distanță, dar balonul a lovit poarta laterală. În minutul 59, Masoero a reluat cu capul din șase metri și a egalat. În minutul 68, După un henț al lui Ilie în careu, arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă pentru oaspeți. Nistor a trimis de la 11 metri și a reușit să înscrie. În minutul 72, aflat în careu, Michael a reluat cu un șut deviat și a reușit să aducă egalarea în Gruia. În minutul 77, Popescu a reluat din interiorul careului și a înscris În prelungirile partidei, Bîrligea a avut șansa egalării dar balonul trimis din marginea careului mic a trecut puțin pe lângă poartă. Partida s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor final 2-3.

Echipa de start: Sava, Rocha, Graovac, Ilie, Thaqi, Keita, Artean (70′ Muhar), Fică (84′ Korenica), Păun (C) (70′ Panagiotis), Postolachi (66′ Michael), Munteanu (70′ Bîrligea)

Rezerve: Hindrich, Camora, Mogoș, Kresic, Boben, Muhar, Panagiotis, Deac, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael

Antrenor: Dan Petrescu