UN NOU SUCCES ÎN LIGA 1! FC VOLUNTARI – CFR CLUJ 0-1

26-oct.-2020 00:24

Campioana României a obținut o nouă victorie importantă în Liga 1, împotriva echipei FC Voluntari, scor 1-0, după reușita lui Cătălin Itu din minutul 72!

CFR Cluj a dominat prima repriză a jocului și a reușit să își creeze prima ocazie de poartă în minutul 5 prin Ciprian Deac, cel care a șutat din afara careului, însă portarul gazdelor a respins. Pereira l-a pus și el la încercare pe Rîmniceanu, în minutul 17, cu o execuție bună din afara suprafeței de pedeapsă. Bălgrădean a avut o intervenție reușită la șutul lui Ion Gheorghe din minutul 31.

Echipa noastră a controlat și repriza secundă a jocului, iar imediat după reluarea jocului Luis Aurelio a fost aproape de deschiderea scorului, însă șutul său din afara careului a fost respins de portarul gazdelor. În minutul 55, Chipciu a executat bine o lovitură liberă însă mingea a lovit bara transversală, iar apoi a ajuns la Pereira care a trimis cu capul puțin peste poartă. Campioana României a dat lovitura în minutul 72, când Pereira a driblat spectaculos doi fotbaliști a centrat în fața porții unde Itu a apărut perfect, a deschis scorul și a stabilit scorul final al partidei, 1-0 pentru CFR Cluj.

Pentru echipa noastră urmează duelul din Grupa A UEFA Europa League împotriva celor de la BSC Young Boys, joi, de la ora 22.00!

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Ciobotariu, Burcă, Cestor (Susic 64′) – Itu (Djokovic 80′), Aurelio, Deac (85′ Soares) – Chipciu, Vojtus (Rondon 85′), Pereira (Păun 80′)

Rezerve: Sandomierski – Carnat, Costache, Latovlevici