SUNTEM SUPERCAMPIONII ROMÂNIEI!

15-apr.-2021 22:23

CFR Cluj a învins FCSB, la penalty-uri, scor 4-1, în disputa contând pentru Supercupa României, jucată la Ploiești, pe Stadionul „Ilie Oană”. Suntem SUPERCAMPIONII României!

Băieții noștri au început excelent partida de la Ploiești, iar Adrian Gîdea l-a întins serios pe Andrei Vlad (‘5). Avea să fie abia prima ocazie dintr-o serie lungă de șanse. Nou-intratul Mario Rondon, cu capul (’14), Ovidiu Hoban, cu o minge șutată puțin pe lângă (’16) și același Rondon, cu un balon oprit în plasa laterală (’27) au semnat cele mai mari ocazii ale primei părți, o repriză complet la discreția formației noastre!

A doua parte a jocului a debutat la fel, însă golul perfect valabil marcat cu capul de Syam Ben Youssef a fost invalidat de brigada condusă de bucureșteanul Radu Petrescu (’54)! La câteva minute distanță, Valentin Costache a irosit cea mai clară ocazie a partidei, luându-l la țintă pe Vlad (’60). Ben Youssef putea tranșa soarta meciului, însă mingea din foarfecă a trecut puțin peste bara transversală (’75).

După un final de meci la discreția formației noastre, cu o altă mare ocazie bifată de Denis Ciobotariu (’90), meciul se îndrepta, nedrept dacă judecăm după cursul jocului!, spre loviturile de departajare. Golurile lui Rondon, Păun, Chipciu și Camora, respectiv o prestație formidabilă a lui Giedrius Arlauskis la penalty-uri au adus însă victoria meritată pe deplin pentru CFR Cluj!

Felicitări, băieți, ne-ați făcut mândri!