SUNTEM ÎN GRUPELE UEFA EUROPA LEAGUE!

01-oct.-2020 21:15

Campioana României CFR Cluj s-a calificat pentru cel de-al doilea sezon consecutiv în grupele UEFA Europa League, după ce a trecut în play-off-ul competiției de KuPS Kuopio cu scorul de 3-1!

CFR a deschis scorul chiar în debutul partidei. În minutul 5, Deac a centrat perfect din corner, iar Rondon a apărut perfect între fundașii adverși și a deschis scorul pentru echipa noastră. Echipa din Finlanda a avut și ea o ocazie în minutul 29, însă șutul de la distanță a lui Adjei-Boateng a trecut pe lângă poarta lui Bălgrădean. Înainte de pauză, Deac i-a pasat filtrant lui Păun, care l-a depășit în viteză pe Nuno Tomas și i-a trimis lui Debeljuh, care a făcut 2-0 pentru CFR Cluj.

În minutul 56, Deac a centrat perfect din lovitură liberă, iar Rondon a semnat dubla în această seară, cu un șut pe jos din apropierea porții. Debeljuh a avut și el șansa dublei, însă șutul său de la 12 metri a fost parat de portarul Virtanen. Intrat în repriza secundă, Pereira a șutat de la distanță în minutul 90, însă goalkeeperul oaspeților a reținut și de această dată. Oaspeții au marcat singurul lor gol din Gruia, în prelungirile partidei, prin Udoh. Partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor 3-1, iar Campioana României își va afla mâine adversarii din grupele UEFA Europa League!

Echipa noastră va evolua duminică, de la ora 21:30, în deplasare cu FC Viitorul!

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora (cpt.) – Păun (Hoban 86′), Bordeianu, Djokovic – Deac (Pereira 78′), Rondon, Debeljuh (Omrani 83′)

Rezerve: Sandomierski – Manea, Chipciu, Cestor