SOLIGORSK – CFR CLUJ 0-0

04-aug.-2022 22:01

CFR Cluj a remizat, scor 0-0, în manșa tur cu Shakhtyor Soligorsk din turul 3 Preliminar UEFA Conference League.

Gazdele au început mai bine meciul din Turcia, iar în minutul 7 au avut prima ocazie, însă Scuffet a intervenit foarte bine la șutul lui Placca. În minutul 16, Soligorsk a avut din nou o ocazie în urma unui corner, dar mingea trimisă de bieloruși a lovit transversala. CFR a avut o șansă importantă de 0-1 în minutul 19, când Deac a centrat din lovitură liberă, iar Yuri a trimis cu capul foarte bine însă mingea a lovit bara laterală.

Tot gazdele au avut prima șansă și în repriza secundă. Placca a trimis pe lângă poartă o centrare pe jos venită din banda dreaptă. Debe și Roger au avut două șanse importante în minutele 75, respectiv 77, însă șuturile celor doi din marginea careului au trecut pe lângă poartă, iar meciul s-a încheiat 0-0.

Echipa de start: Suffet, Camora, Burcă, Yuri, Graovac (75’ Braun), Boateng (85’ Hoban), Roger (85’ Petrila), Deac, Lovro, Păun (69’ Betancor), Debeljuh

Rezerve: Bălgrădean, Gal, Brucic, Yeboah, Kolinger, Bordeianu, Muhar

Calificarea se va juca în Gruia, joia viitoare, de la ora 20:00.