REMIZĂ ÎN DERBY-UL CLUJULUI!

21-oct.-2022 00:11

CFR Cluj a remizat, scor 1-1, cu U Cluj, într-un meci din grupa B a Cupei României.

Echipa noastră a deschis scorul pe Cluj Arena în minutul 3, când Daniel Bîrligea a înscris cu capul dintr-un corner. Gazdele au avut prima ocazie în minutul 36, când Bălan a reluat peste poartă din apropiere. În minutul 44, Bîrligea putea semna dubla, însă Gorcea a parat șutul atacantului. Înainte de pauză, Sava a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Fulop.

După startul reprizei secunde, după o centrare de pe stânga, mingea respinsă de apărare gazdelor a ajuns la Bîrligea, iar atacantul nostru a șutat în blocajul lui Simion. U Cluj a reușit egalarea în minutul 64. Filip a șutat din interiorul careului, iar balonul a fost deviat nefericit de Roger în propria poartă. După gol, Bîrligea a avut o nouă șansă. A șutat violent de la distanță, dar portarul gazdelor a respins cu dificultate peste transversală. Malele a scăpat într-o poziție periculoasă, a șutat, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul porții. În minutul 81, Burcă a avut o intervenție providențială la șutul lui Bic, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Urmează un nou episod al derby-ului Clujului, de data aceasta în campionat, duminică, 23 octombrie, ora 21:00. Bilete în sectorul dedicat suporterilor noștri găsiți aici: https://bit.ly/BileteSuperligaUCFR

Alături de campioana pe Cluj Arena!

Echipa de start: Sava – Bălan (46’ Roger), Burcă, Billong, Brucic (46’ Braun), Bordeianu, Cvek, Vito (57′ Hoban), Bîrligea, Ze Gomes (87′ Janga), Buș (69’ Malele) / Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Gal, Gîdea, Lucaci, Muanza