RATAM CALIFICAREA IN OPTIMILE CUPEI! FC BOTOSANI – CFR 2-2 (4-2 D. PEN)

26-sept.-2019 00:38

CFR Cluj a ratat dramatic calificarea în optimile Cupei României, după ce a pierdut la loviturile de departajare meciul cu FC Botoșani (4-2 după penalty-uri).

Echipa noastră a primit o lovitură grea în prima parte a jocului, în minutul 31, când Bordeianu a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. După numai câteva minute, Botoșaniul a deschis scorul prin Arshkovski.

Repriza secundă a început mai bine pentru echipa noastră, iar proaspătul intrat pe teren, Mailat a șutat de la distanță, însă Hankic a respins. În inferioritate numerică, CFR a egalat prin Golofca. Fostul fotbalist al Botoșaniului a marcat primul său gol pentru echipa noastră. După doar 5 minute, Burcă a semnat și el primul gol pentru CFR și i-a adus pe campioni în avantaj. În minutul 80, Botoșaniul a primit un penalty după un fault al lui Cestor, Rodriguez a restabilit egalitatea pe tabelă, iar meciul a ajuns în prelungiri.

În cele două reprize de prelungiri niciuna dintre cele două echipe nu a mai înscris, iar învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Rodriguez a transformat primul penalty, iar Mureșan a marcat pentru CFR. Mai apoi, Câmpan a ratat pentru FC Botoșani, iar Djokovic a punctat pentru echipa noastră. Holtzmann a înscris pentru 2-2, iar Aurelio a trimis în bară. Cascini a făcut 3-2 pentru Botoşani, iar Mailat a trimis peste poartă. Pierce a transformat penalty-ul decisiv, iar Botoşaniul s-a calificat în optimile de finală.

💪🏼 Capul sus, băieți! Duminică ne așteaptă un alt meci greu în campionat, împotriva celor de la Gaz Metan!⁣

CFR Cluj ➡️ Fernandez – Butean (Cestor 46′), Pașcanu, Burcă, Susic – Djokovic, Bordeianu, Luis Aurelio – Golofca (Traore 87′), Rondon (Mureșan) , Petrila (Mailat 46′)