RĂMÂNEM NEÎNVINȘI! CFR 1907 CLUJ – ASTRA GIURGIU 1-1

28-ian.-2021 23:51

Echipa noastră a terminat la egalitate, scor 1-1, duelul cu Astra Giurgiu, într-un meci contând pentru etapa a 19-a a Ligii 1. CFR Cluj este neînvinsă de opt etape consecutive!

Băieții pregătiți de Edi Iordănescu au dominat adversarii încă din startul partidei, Michael Pereira, cu un șut puternic din voleu, respectiv Paulo Vinicius, cu o minge care a șters bara, trecând pe lângă deschiderea scorului.

Contrar cursului firesc al jocului, cei care au spart gheața au fost oaspeții, Constantin Budescu izbutind să marcheze în urma unui șut deviat care l-a păcălit pe Grzegorz Sandomierski (22). Hotărâți să egaleze, băieții noștri au sporit imediat presiunea asupra adversarilor!

Repriza secundă i-a găsit pe băieții noștri tot în careul Astrei Giurgiu, iar posesia covârșitoare s-a concretizat printr-o „cascadă” de ocazii semnate, pe rând, de Nicolae Carnat, Andrei Burcă, Valentin Costache sau Mario Rondon.

După 80 de minute în care Zeița Fortuna nu a ținut cu noi, efortul lăudabil al campionilor noștri a fost răsplătit într-un final, Ciprian Deac reușind să marcheze cu un lob formidabil peste portarul oaspeților. Setea după golul victoriei i-a avântat pe băieții în vișiniu spre poarta Astrei, dar, din păcate, fluierul final a „înghețat” tabela la scor egal, 1-1.

După această remiză cu gust amar, CFR Cluj rămâne pe locul secund în clasamentul Ligii 1, având 41 de puncte. Pentru formația noastră urmează un meci în deplasare pe terenul Chindiei Târgoviște, luni seară, 1 februarie, de la ora 20:00.