PĂRĂSIM CUPA ROMÂNIEI

23-sept.-2021 23:42

CFR Cluj părăsește Cupa României după meciul pierdut la Craiova în fața Universității, scor 1-0.

Cu o echipă complet schimbată față de ultima etapă de campionat, CFR Cluj s-a apărat bine în prima repriză, iar la pauză, scorul a fost 0-0. În minutul 63, Craiova a marcat singurul gol al partidei prin Houri, cel care a înscris cu un șut de la distanță. După nici 10 minute, Cestor a avut șansa egalării, însă Lazar a avut un reflex bun și a respins lovitura de cap a fundașului nostru. În prelungirile partidei, Cestor a aruncat bine de la margine, Deac a trimis spre poartă, iar Ciobotariu a fost aproape să ajungă la minge, dar Lazar i-a luat fața. Deac a avut și el o ocazie mare în finalul partidei, însă un apărător al gazdelor a respins in extremis. Partida s-a încheiat cu victoria oltenilor, iar aventura noastră în Cupa României s-a încheiat.

Pentru echipa noastră urmează meciul cu UTA Arad din deplasare, iar apoi vom întâlni pe teren propriu Randers FC, joi, 30 septembrie, de la ora 19.45.

CFR Cluj: Figueiredo – Butean, Cestor, Hoban, Ștefan – Rodriguez, Boateng, Tahiri – Deac, Gondiu, Chipciu

Rezerve: Otto – Ciobotariu, Fica, Fofana, Rusu, Graovac, Celar, Gîdea, Sigurjonsson