FC BOTOȘANI – CFR CLUJ 1-0

11-sept.-2021 23:22

CFR Cluj a pierdut, scor 1-0 (0-0), în deplasare cu FC Botoșani, într-un meci contând pentru etapa a 8-a a Ligii 1.

FC Botoșani a avut prima ocazie importantă a meciului. În minutul 13, Alexandru Țigănașu a șutat puternic din afara careului, dar mingea a trecut puțin peste poarta lui Bălgrădean. Revenit după o perioadă de indisponibilitate, Burcă a semnat prima ocazie a echipei noastre. A șutat din cădere, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Până la pauză, gazdele au mai avut două ocazii prin Kage și Țigănașu.

CFR a început mai bine repriza secundă, iar Debeljuh a fost aproape de deschiderea scorului, însă a fost blocat de Pap. Gazdele au deschis scorul în minutul 71, prin Herve Kage, cel care a înscris cu o lovitură de cap. Spre finalul meciului, campioana României a încercat egalarea, iar Bordeianu și Costache au fost blocați pe rând de Pap. Partida s-a încheiat cu victoria celor de la FC Botoșani.

Pentru echipa noastră urmează meciul cu FK Jablonec, joi, de la ora României 22:00.

CFR Cluj: Bălgrădean, Manea, Burcă, Cestor, Camora (cpt), Culio (46’ Bordeianu), Sigurjonsson (46’ Costache), Boateng (60’ Păun), Deac, Debeljuh, Petrila

Rezerve: Otto – Bouhenna, Chipciu, Ciobotariu, Gîdea, Rusu

Antrenor: Dan Petrescu