DEMONSTRAȚIE DE FORȚĂ! CFR CLUJ – FC ARGEȘ 5-0

02-mart.-2021 00:05

CFR 1907 Cluj a învins categoric FC Argeș Pitești, scor 5-0, într-un meci contând pentru etapa a 25-a a Ligii 1.

Cu mult elan și poftă de joc – așa au început băieții noștri meciul cu FC Argeș. Dominând copios și legând exemplar pasele, elevii lui Edi Iordănescu s-au avântat încă din primul minut spre poarta apărată de Doru Greab, iar ocaziile n-au întârziat să apară. Cea mai mare i-a aparținut lui Valentin Costache, mingea respinsă cu greu de Greab atingând și bara (5’).

După o primă jumătate de oră la discreția formației noastre, Ciprian Deac a „dezghețat” tabela, transformând impecabil o lovitură de pedeapsă obținută după un dublu fault asupra lui Adiță Păun și Gabriel Debeljuh (35’). După doar trei minute, același Deac realizează „dubla”, tot din penalty, după un henț în careu al lui Luka Maric (38’).

CFR Cluj, demonstrație de forță cu FC Argeș!

A doua repriză a început în aceeași notă, iar plasa piteștenilor s-a zguduit pentru a treia oară, mingea trimisă în fața porții de Alexandru Chipciu fiind deviată în plasă de nefericitul Luka Maric (49’). Apoi, intrat în locul lui Gabriel Debeljuh, Billel Omrani l-a servit excelent pe Valentin Costache, care a dus scorul la 4-0 cu un șut peste Greab (60’).

Abia intrat pe teren în locul lui Chipciu, Mario Rondon a continuat „marșul” formației noastre, înscriind cu un șut la firul ierbii după o piruetă spectaculoasă (77′). Încurajați de la margine de Edi Iordănescu, băieții nu au scăzut ritmul, continuând să preseze în careul oaspeților. Tabela s-a oprit însă la 5-0, iar CFR Cluj punctează cea mai categorică victorie din acest sezon!

În urma rezultatului de luni seară, CFR Cluj ajunge la 54 de puncte și rămâne pe locul secund în clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu liderul FCSB. În următoarea etapă, sâmbătă, 6 martie, băieții noștri întâlnesc UTA Arad, într-un meci ce urmează să fie disputat în deplasare, pe Stadionul „Francisc von Neuman” din Arad.