CFR CLUJ – SHAKHTYOR SOLIGORSK 1-0

11-aug.-2022 22:35

CFR Cluj a câștigat, scor 1-0, acasă cu Shakhtyor Soligorsk, în turul 3 preliminar UEFA Conference League și s-a calificat în play-off-ul competiției europene.

CFR Cluj a avut cele mai mari ocazii ale primei reprize. Deac a agățat o minge din fața lui Plotnikov, dar mingea s-a scurs puțin pe lângă poartă. În minutul 28,  Petrila a pătruns în flancul stâng și a șutat la colțul lung, însă pe lângă poarta lui bielorușilor. Echipa noastră a deschis scorul după 10 minute, prin Jefte. Debeljuh a pătruns în careu și i-a pasat în stânga lui Betancor, care a înscris cu poarta goală!

Prima și singura ocazie a oaspeților a venit în minutul 47, când Scuffet a respins de la rădăcina barei șutul lui Korzun. Jefte a avut șansa dublei în minutul 62, însă șutul său din voleu a trecut pe lângă vinclul porții adverse. Petrila a șutat la colțul lung, însă Plotnikov a reținut, iar partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor 1-0, rezultat care ne asigură calificarea în play-off-ul Conference League!

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj se va duela cu NK Maribor, campioana Sloveniei. Meciul tur se va juca în deplasare săptămâna viitoare, iar returul se va disputa în Gruia.

Echipa de start: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora (c) – Deac, Boateng, Lovro – Petrila (75’ Roger), Debeljuh (59′ Yeboah), Jefte (75’ Păun) / Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Bălgrădean – Brucic, Graovac, Vito, Hoban, Kolinger, Braun, Muhar, Buș