CFR CLUJ – SEPSI OSK 2-1

17-oct.-2022 23:48

CFR Cluj a câștigat, scor 2-1, cu Sepsi OSK, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii 1.

Echipa noastră a avut prima ocazie în primul minut, când Yeboah a șutat din interiorul careului, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 10, Malele a primit în careu de la Petrila, s-a întors și a șutat, dar Niczuky a reținut. Prima ocazie a lui Sepsi a venit în minutul 13, însă Camora a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Dumitrescu. În minutul 27, Scuffet a respins perfect șutul lui Ștefănescu din afara careului. După câteva minute, oaspeții au deschis scorul prin Ciobotariu, cel care a înscris cu capul în urma unui corner. CFR a reușit egalarea prin Yuri, cel care după un corner a tras puternic din interiorul careului și a înscris.

În repriza secundă nu au fost prea multe ocazii importante de poartă, însă CFR a fost mai prezentă în joc, iar în minutul 83 a dat lovitura. Boateng a centrat senzațional din bandă, iar Muhar a reluat cu capul din interiorul careului și a adus victoria echipei noastre.

Pentru CFR Cluj urmează două meciuri cu U Cluj, unul în Cupă, iar celalălalt în campionat, ambele pe Cluj Arena. Suporterii care vor să fie alături de noi la cele două partide pot să își achiziționeze bilete în sectorul dedicat fanilor echipei oaspete de la Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, dar și online (link-urile de mai jos).

Echipa de start: Scuffet, Manea, Yuri, Kolinger, Camora (c) – Deac (82′ Braun), Boateng, Muhar – Yeboah (74′ Roger), Malele (46′ Janga), Petrila

Rezerve: Sava, Bilong, Hoban, Braun, Cvek, Gîdea, Bîrligea