CFR CLUJ – PETROLUL 1-0

01-oct.-2022 23:44

CFR Cluj a câștigat, scor 1-0, cu Petrolul, în etapa a 12-a a Ligii 1, într-un meci disputat la Mediaș.

Meciul a început pe o ploaie torențială, care le-a dat bătăi de cap jucătorilor celor două echipe, iar prima repriză a jocului de la Mediaș a stat sub semnul echilibrului. Oaspeții au avut o singură șansă de gol, însă șutul de la distanță a lui Țicu a fost pe direcția lui Scuffet și nu i-a pus probleme portarului nostru.

Repriza secundă a fost controlată de echipa noastră, însă prima ocazie a apărut în minutul 73 când Buș a șutat de la marginea careului peste poartă. După numai 2 minute, Roger a șutat și el de la marginea careului, Tamaș a deviat, iar mingea a mers pe direcția portarului oaspeților. Intrat în repriza secundă, Manea a dat lovitura în minutul 90+1. Roger a centrat din corner, iar fundașul nostru a înscris golul victoriei.

Echipa de start: Scuffet – Braun (59’ Manea), Yuri, Kolinger, Camora – Boateng, Muhar, Deac (59’ Buș) – Yeboah (59’ Petrila), Malele (83’ Vito), Bîrligea (73’ Roger)

Rezerve: Sava, Billong, Hoban, Cvek, Roger

Pentru echipa noastră urmează meciul cu Slavia Praga din Cehia de joi, 6 octombrie, ora României 22:00.