CFR CLUJ – FARUL 1-0

02-mai-2022 00:16

CFR Cluj a câștigat, scor 1-0 (0-0), acasă cu Farul Constanța, într-un meci contând pentru etapa a 7-a play-off-ului.

Oaspeții au început mai bine meciul din Gruia, iar în minutul 8 Pitu a trimis direct pe poartă dintr-o lovitură liberă, dar Letica a respins. Debeljuh a avut șansa deschiderii scorului în minutul 16, însă a reluat fără forță spre poartă. În minutul 20, Radaslavescu a șutat din afara careului, iar portarul nostru a respins și de această dată. Câteva minute mai târziu, Letica a respins încă o dată spectaculos în fața lui Moldoveanu. În minutul 27, Letica a avut din nou o intervenție providențială la șutul lui Grameni. În minutul 36, Deac a avut o șansă mare de gol, însă Aioani a respins șutul decarului nostru.

CFR Cluj a ieșit mai motivată de la cabine, iar în minutul 59 Deac a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofside. Câte minute mai târziu, Omrani a centrat decisiv din banda stângă, iar Birligea a înscris primul său gol pentru CFR Cluj și a adus o victorie importantă în acest play-off! Felicitări, băieți!

Pentru echipa noastră urmează meciul din deplasare cu FC Argeș de sâmbătă, 7 mai, ora 20.30!

Echipa de start: Letica – Graovac, Yuri, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Bordeianu (84’ Cvek)- Păun (46′ Chipciu), Debeljuh (46′ Omrani), Petrila (61’ Birligea) / Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Hindrich – Manea, Ştefan, Neguţ, Dugandzic