CFR CLUJ – CSKA SOFIA 0-0

04-dec.-2020 01:42

Echipa noastră a remizat, scor 0-0, împotriva echipei CSKA Sofia, în penultimul meci al Grupei A UEFA Europa League.

CFR Cluj a avut prima ocazie a partidei în minutul 2. Chipciu a centrat din lovitură liberă, iar Pereira a reluat cu capul, dar în plasa laterală. După câteva minute, Camora a scos de pe linia porții devierea lui Antov cu călcâiul. Cea mai mare șansă de 1-0 a primei reprize a avut-o Debeljuh. Atacantul echipei noastre a recuperat și a sprintat spre poartă, dar șutul său a fost parat spectaculos de portar. În minutul 17, Păun a șutat din afara careului puțin pe lângă poartă.

Prima ocazie a reprizei secunde a aparținut oaspeților. Youga a tras de la 25 de metri pe mijlocul porţii, dar Bălgrădean a respins în faţă, iar Manea a degajat. După câteva minute, Sowe a șutat, Burcă a deviat, iar mingea a trecut pe lângă poartă. Înainte cu 10 minute de final, Chipciu a fost eliminat, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

Calificarea în primăvara europeană se va juca săptămâna viitoare în deplasare cu Young Boys Berna!

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora (cpt) – Chipciu, Djokovic, Păun (Carnat 75′) – Rondon, Debeljuh (Vojtus 86′), Pereira (Deac 61′)

Rezerve: Sandomierski, Checicheș –  Ciobotariu, Haiduc, Itu, Joca, Latovlevici