CFR CLUJ – CS MIOVENI 4-2

31-iul.-2022 00:53

CFR Cluj a câștigat, scor 4-2, acasă cu CS Mioveni, în etapa a 3-a a Superligii!

Echipa noastră a avut prima ocazie chiar în startul jocului din Gruia. Petrila a centrat pentru Debeljuh, iar atacantul nostru a trimis cu capul spre poartă, însă portarul oaspeților a respins in extremis. Mioveni a deschis scorul în minutul 7. Rusu a profitat de o pasă greșită acasă și a făcut 0-1 pentru echipa oaspete. În minutul 14, Debeljuh a fost aproape de egalare, însă șutul său de la marginea careului a lovit bara. CFR Cluj a revenit pe tabelă în minutul 34. Deac a centrat bine din corner, mingea a ajuns la Bordeianu, care a întors pentru Debeljuh, iar atacantul nostru a făcut 1-1. După câteva minuge, Debeljuh și-a trecut în cont dubla. Deac a pasat în adâncime, iarvârful nostru a făcut 2-1. Înainte de pauză, Camora a fost faultat în careu, iar centralul partidei a arătat penalty pentru CFR, după consultarea VAR-ului. Cipri Deac a transformat cu siguranță de la punctul cu var.

În minutul 60, oaspeții au redus din diferență prin același Rusu, care a înscris după o centrare a lui Antal. La câteva minute după reușită, meciul a fost întrerupt din cauza unor probleme tehnice la instalația de iluminat, dar a fost reluat după o pauză de aproximativ 37 de minute. După reluarea jocului, Hoban a stabilit scorul final al partidei cu un șut din afara careului. 4-2 și urmează meciul din Conference League.

Echipa de start: Scuffet – Manea (88′ Braun), Graovac, Burcă, Camora (c), Boateng, Bordeianu (65′ Hoban), Deac (88′ Roger), Jefte (65′ Păun), Debeljuh, Petrila (83′ Gîdea) / Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Gal, Braun, Yuri, Muhar, Yeboah

Pentru CFR Cluj urmează meciul cu Shakhtyor Soligorsk de joi, 4 august, din deplasare. Partida se va juca în Turcia pe stadionul Yeni Sakarya Atatürk din Adapazarı, Sakarya.