AZ ALKMAAR – CFR CLUJ 2-0

04-nov.-2021 23:47

CFR Cluj a pierdut, scor 0-2 (0-1), cu AZ Alkmaar, un meci contând pentru Grupa D UEFA Europa Conference League.

Oaspeții au început mai bine partida și au deschis scorul în minutul 5 prin Gudmundsson. În minutul 23, Pavlidis a șutat din unghi, Bălgrădean a respins în lateral, mingea a ajuns la Gudmundsson, care a trimis pe lângă poartă. Prima noastră ocazie a venit în minutul 39, când Camora a  scapat spre poarta olandezilor, a intrat în careu și a încearcat să paseze, dar a fost blocat de Sugawara.

La începutul reprizei secunde, Bălgrădean a avut o nouă intervenție providențială în fața lui Sugawara. În minutul 85, Deac a fost la doar câțiva centimetri de egalare. Șutul decarului nostru a lovit însă bara din stânga portarului lui AZ. La faza imediat următoare, pe contraatac, Pavlidis a dus scorul la 2-0 și a stabilit scorul final al partidei.

Echipa de start: Bălgrădean – Susic (83’ Manea), Bouhenna, Graovac, Burcă, Camora, Bordeianu (65’ Boateng), Culio (78’ Costache), Deac, Păun (65’ Petrila), Alibec (46’ Debeljuh) / Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Otto, Figueiredo, Ciobotariu, Manea, Ștefan, Rodriguez, Gîdea