5 DIN 5. CFR CLUJ – FARUL CONSTANÈšA 1-0

13-aug.-2021 23:25

CFR Cluj a învins, scor 1-0 (1-0), Farul Constanța, într-un meci contând pentru etapa a 5-a a Ligii 1.

Prima parte a jocului din Gruia a fost dominată de Campioana României. În startul partidei, Petrila a trecut elegant de Dussaut și a șutat din unghi, însă Aioani a reținut. După câteva minute, Sigurjonsson a fost aproape de deschiderea scorului, însă lovitura sa de cap a fost pe direcția goalkeeper-ului. Oaspeții au avut și ei o ocazie prin De Nooijer, însă șutul său a trecut peste bara transversală. Echipa noastră a dat lovitura în minutul 36, prin Debeljuh, cel care a fost atent și a înscris, după ce portarul oaspeților a respins în față o minge trimisă de Manea. Până la pauză, echipa noastră și-a mai creat 4 ocazii mari prin Sigujonsson, Deac, Rodriguez și Graovac, dar scorul a rămas 1-0.

Repriza secundă a fost dominată de echipa noastră, care și-a creat și alte ocazii de poartă, însă tabela a rămas neschimbată, 1-0, iar CFR Cluj bifează cea de-a 5-a victorie din acest sezon al Ligii 1, din tot atâtea meciuri jucate.

Pentru echipa noastră urmează meciul tur din play-off-ul UEFA Europa League, la Belgrad, împotriva celor de la Steaua Roșie, marți, de la ora României 22:00.