4 PUNCTE DUPĂ DOUĂ MECIURI! CFR CLUJ – YOUNG BOYS 1-1

30-oct.-2020 01:39

CFR Cluj a remizat, scor 1-1, în meciul al doilea din Grupa A UEFA Europa League, împotriva echipei BSC Young Boys. Pentru echipa noastră a marcat Rondon, în timp ce pentru oaspeți a înscris Fassnacht.

În prima repriză, niciuna dintre cele două echipe nu și-a creat ocazii foarte mari de poartă. Marea pierdere a echipei noastre a fost Paulo Vinicius, cel care s-a accidentat în minutul 13 și a fost schimbat cu Manea. Ngamaleu de la Young Boys a șutat spre poartă, însă lovitura sa a fost respinsă cu siguranță de Bălgrădean.

Echipa noastră a început mai bine repriza secundă, iar Rondon a fost aproape să-l surprindă pe von Ballmoos cu o lovitură de cap. După câteva minute, Camara a primit în fața porții după un corner, dar mingea trimisă de el a trecut peste poarta lui Bălgrădean. Mario Rondon a deschis scorul pentru CFR Cluj în minutul 62, după o ieșire greșită a portarului echipei oaspete. Șutul atacantului nostru a fost deviat în plasă, iar tabela s-a dezghețat, 1-0 pentru formația noastră. După numai 7 minute, oaspeții au egalat prin Fassnacht. În minutul 76, Păun a fost aproape de a o readuce pe CFR în avantaj, după o acțiune bună a echipei noastre, însă mingea trimisă de el către poartă a fost reținută de portarul oaspeților, iar partida s-a încheiat la egalitate.

CFR Cluj este lider în Grupa A cu 4 puncte, la egalitate de puncte cu AS Roma.

Duminică de la ora 21:00, CFR Cluj va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș în etapa a 9-a a Ligii 1, iar săptămâna viitoare joi, de la ora României 19:55, va evolua în deplasare cu AS Roma.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius (Manea 14′), Burcă, Camora (cpt) – Păun (Pereira 79′), Djokovic, Hoban (Itu 79′) – Deac (Chipciu 63′), Debeljuh (Omrani 46′), Rondon

Rezerve: Sandomierski – Ciobotariu, Itu, Latovlevici, Pereira, Carnat, Chipciu, Dodi, Omrani